Prolink & F5 Networks İş Birliği BT Haber'de | Prolink

Prolink & F5 Networks İş Birliği BT Haber'de

25 Oca 2018
Prolink & F5 Networks İş Birliği BT Haber'de

Prolink Genel Müdürü Ken Bradley: “Büyüme potansiyeli ile Türkiye öne çıkıyor”

F5 Networks ile bağlarınız nasıl bir gelişim sergiliyor?

Türkiye’de 14 yıldır F5 Networks ile çalışıyoruz. İlk distribütör olarak, Türkiye’yi F5 Networks ile tanıştırdık ve geldiğimiz noktada F5 Networks çok geniş bir kullanıcı ağına sahip. Birçok büyük telekom şirketi, büyük bankalar temel altyapı olarak network’te F5 Networks kullanıyor. 14 yılda kurduğumuz bu bağları devam ettirmekte de son derece istekliler. Bu açıdan Türkiye’de 2018 yılı için de büyük bir büyüme potansiyeli görüyoruz.

Stratejiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Stratejimiz, bir distribütör olarak kanala odaklanıyoruz ve kanalı sürekli geliştirmeye önem veriyoruz. Kanalın yatırımlar yaparak bu işten istikrarlı gelir elde etmesini istiyoruz. Temsil ettiğimiz, merkezi ABD olan F5 Networks firması ile çalışarak kanalı güçlendiriyoruz. İş ortaklarımız ve son kullanıcılar arasında güçlü bir kanal olmak istiyoruz. En iyi kanal hedefine ulaşmak için telekom şirketlerine, hastanelere, çok geniş bir kullanım yapısı olan kamuya, finans sektörüne odaklanıyoruz ve birçok şirket bu yapıda yerini alıyor. Amacımız; kanalı kullanarak bu ihtiyaç noktalarına ulaşmak ve katma değerli dağıtım sunmak.

Prolink olarak iş ortakları seçiminde kriterleriniz neler?

Güvenilir ve küresel büyüme potansiyeli olan iş ortaklarına önem veriyoruz. Genellikle, Gartner'ın Magic Quadrant yapısındaki ilk veya ikinci sıradaki şirketler önceliğimiz oluyor. F5 Networks de alanında ve farklı segmentlerde1 numara. Basit bir yanıt ile, biz teknolojinin liderleri ile çalışmaya önem veriyoruz.

2018 ve orta vade için planlarınız ve hedefleriniz nelerdir?

F5 Networks’ün büyümeye devam edeceğine inanıyoruz ve F5 Networks de Türkiye pazarında önemli yatırımlar yapıyor, yeni istihdamlarla var olan ekipleri daha da genişletiyor. Son olarak Ankara’da yeni bir istihdamı oldu. Ankara’da kamu pazarının özellikle güvenlik alanında daha da büyüyeceğini öngörüyoruz. Bu açıdan hem F5 Networks hem Prolink için büyüme fırsatlarını görmek bizi sevindiriyor. BT pazarı Türkiye’de büyürken, güvenlik pazarında da aynı trend var, hatta Türkiye’de en hızlı büyüyen BT segmenti de güvenlik.

Özellikle de Wannacry gibi küresel etkisi büyük saldırılardan sonra...

Evet kesinlikle.

Risk dünyasının gelişimini nasıl görüyorsunuz? Riskler giderek daha da çeşitleniyor. Her yerde risk var. Siber riskler giderek daha da büyüyor. İsim veremem, ama saldırıya uğrayan bankalar ve kamu kurumlarına bakınca, zarar gören herkes güvenliğe odaklanıyor. Bu nedenle bir bütün olarak herkes hem iç kaynaklı saldırılar hem de dış kaynaklı saldırılar için güvenlik yapısını geliştirme çabasında. Sonuçta iç kaynaklı riskler özellikle büyük ölçekli şirketlerde önemli bir sorun.

Bu durumda güvenlikte herkese aynı çözümü sunmak yerine, ihtiyaçlara uygun bir modelleme yapmak çok önemli diyebilir miyiz?

Kesinlikle. F5 Networks’ün köklü bir geçmişi var, güvenlik konusunda uzun yıllara dayanan bir deneyim söz konusu. Bu yönüyle güvenilir bir tedarikçi. Başta da belirttiğim gibi, güvenilir tedarikçilerle çalışmaya önem veriyoruz. F5 Networks uzun yıllara dayanan, deneyimi olan bir şirket, bir girişim değil, geçen çeyrek 2 milyar dolar gelir elde etmiş bir dev. Bu büyük şirketin küresel bazda yaklaşık 10 bin çalışanı var. Türkiye’de de iki ofisleri var ve Türkiye pazarına inanıyor, sadece İstanbul değil, Ankara pazarına da çözümlerini sunmaya önem veriyorlar. İsim veremem ama yoğun bir kullanıcı kitlesi var. Bankaların büyük bölümü, telekom şirketleri bu yapıda yerini alıyor. Çünkü onlar için de F5 Networks güvenilir bir iş ortağı.